Csípőfájdalom nőkben
Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása és hogyan szabadulhatunk meg az éjszakai csípőfájdalomtól. Nőknél gyakoribb A csípőfájdalom jóval több nőt érint, mint férfit, és elsősorban éves kor között alakul ki, többnyire egy sérülés vagy túlzott csípőfájdalom nőkben hatására. Ugyanakkor az éjszaka jelentkező fájdalomnak számos más oka is lehet, amelyek közül ezek a leggyakoribbak.
Válasszon csípőfájdalom specialistáink közül!
Trochanter major fájdalom szindróma Az elnevezés arra utal, hogy a beteg a trochanter major felett, vagyis az egyik farpofa felett érzi a fájdalmat. A csípő oldalsó részének számos rendellenessége okozhatja ezt, például az iliotibiális köteg megvastagodása.
A csípőhöz és csípőfájdalom nőkben medencéhez szoruló izom fájdalmat okoz, a betegek sokszor nem tudnak az érintett oldalukon aludni, reggel pedig erős merevséget tapasztalnak a csípőjükben.
A gyulladt ízületi hártya megvastagodik, és fokozott mértékben termel ízületi folyadékot, amitől a tömlő elkezd folyadékkal feltelni, megduzzad.
A tömlő gyulladásához vezethet az állandó súrlódás, egy sérülés, egy fennálló betegség pl. A csípőben kialakult nyáktömlőgyulladás jellemző tünete az üléskor, fekvéskor jelentkező fájdalom, ami éjszaka romolhat. Tendinitis, tendinosis Az inak rögzítik az izmokat a csontokhoz.
Az inakat érintő gyulladás a tendinitis, az ínban vagy azt körülvevő szövetekben keletkező apró sérülések neve pedig tendinosis.
- Fáj a forgója, a combja, a térde?
- Mire utal a csípőfájdalom? - HáziPatika
- Számos olyan tevékenység van, amely csípőfájdalmat okozhat.
- Csípőfájdalom elleni torna szakemberrel - csípőfájás kezelése gyógytorna
- Váll fájdalom és merevség
Az inak gyulladása vagy sérülése bármely ínt érinthet, de jobbára nagyobb ízületek környékén alakul ki, így a bokában, a térdben, a vállban, a könyökben vagy a csípőben. Elsősorban azokat érinti, aki megerőltető fizikai igénybevételnek vannak kitéve.
Gyakran igen fájdalmas, különösen, ha keresztbetett lábakkal ül a páciens, ha teljes súlyával az egyik csípőjére nehezedik, és akár az alvást is gátolhatja. Sajnos, nagy a betegség kiújulásának az esélye is.
Ízületi gyulladás A középkorúaknál és az idősebbeknél az ízületi fájdalom leggyakoribb ok az ízületek kopása és az ízületi gyulladás. A gyulladások rendkívül sok kórkép kapcsán felmerülhetnek, így feltétlenül szakorvosnak kell diagnózist felállítania.
A jellemző tünetek iránymutatóak lehetnek, mint például a fájdalom, a duzzanat, esetleg a csípőfájdalom nőkben, a bőrpír, láz, levertség, étvágytalanság. A laborvizsgálatok is hamar jelezhetik a gyulladást, de elképzelhető, hogy szükségessé válik mi okozza a térd artrózisát, röntgen- CT- vagy MRI-vizsgálat.
Egyéb okok Számos más jellegű ok is létezik, amelynek talaján kialakulhat a csípőfájdalom.
- Alultápláltságot jelent.
- Csípőfájdalom – mi lehet az oka? – Natúrsziget
- Arnold Dénes Arnold MSca FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása és hogyan szabadulhatunk meg az éjszakai csípőfájdalomtól.
- A csípőízület és a csípőfájdalom lehetséges okai - Proenzi®
- Fájdalom a csípőízület nyújtásából
Ilyen például a várandósság, a túlsúly és az elhízás, egy baleset vagy sérülés, illetve akár a térd, a hát, a medence problémái is vezethetnek a csípő fájdalmához. Amit magunkért tehetünk: mozgás, alvás, életmód Mint olyan sok más jellegű fájdalom esetén, a csípőfájdalomnál is érdemes először megpróbálni magunkon segíteni.
Akut fájdalom esetén viszont semmiféle mozgás nem ajánlott a szakorvosi ellenőrzés előtt.
Egyenletes súlyelosztást biztosító matracba is érdemes beruházni. Arnold Dénes Arnold MSc. Nagyon fontos a szakember irányításával végzett rendszeres funkcionális gyógytorna is!
Súlyos kopásnál azonban az előbb sorolt kezelések már nem elégségesek, ilyen esetben ortopéd szakorvosi javaslatra csípőprotézis is szoba jön.
Összefüggés a derék- és tomporpanaszok között Thessalonikiben az Ortopéd Klinika munkacsoportja Fares Sayegh és munkatársai ötéves utánkövetéses vizsgálatban nőbeteg esetét elemezték, akiknek krónikus derék- illetve a derékből a csípőtájra, combba vagy térd alá is sugárzó fájdalmuk volt. A panaszok átlagosan közel két hónapja fennálltak, a betegek átlagos életkora pedig 49,6 év volt. A pácienseknél a gyöki érintettséghez társuló tüneteket — a lábemelési teszt pozitivitását, és az alsó végtag neurológiai rendellenességét — a vizsgálók nem észlelték. A megfigyelésben részt vett női pácienseknél viszont azt találták, hogy a nagy tomportáji burzafájdalomtól szenvednek elsősorban, amely kapcsolatba hozható a derékfájdalmukkal és a lumboischialgiával.
A cél minden esetben egyszerre a fájdalomcsillapítás és az oki kezelés, hiszen egy komoly csípőfájdalom miatti életminőség-romlást mindenképpen meg kell állítani, vissza kell fordítani.